150. výročí vzniku jednoty Sokol Holice

Když naši předci před 150 lety, přesně 11.12.1870, založili sokolskou jednotu v Holicích, tak vypadali nejspíše takhle.

Tehdy členy jednoty byli pouze muži. Začátky činnosti rozhodně nebyly lehké. Tehdejší rakousko-uherské úřady sokolské myšlence obecně nepřály. Sokolové v Holicích ani neměli, kde cvičit. Využívali hostince “Na Špici” a “U koníčka”. Rozhodně se ale nechtěli vzdát a se sokolským heslem “Tužme se” pracovali na rozšíření tělocvičné činnosti, kultury, vzdělávání a vlastenectví.

Důležitý milník v historii naší jednoty je rok 1898. To byl založen Klub českých velocipedistů. V této době se cyklistika řadila mezi nové a velmi atraktivní sporty. Členy klubu byla řada významných osobností města Holice. Klub byl velmi aktivní. Pořádal výlety, místní závody, společenské zábavy, ale také i soutěže závodních jezdců.Holický sokol měl v tomto období kolem 120 členů. Rozhodně to byli fešáci, kteří se rádi chlubili svými cyklistickými dovednostmi.

Holický Klub českých velocipedistů zažíval svou velkou slávu v období před druhou světovou válkou. To se tehdejší závodní družstvo vracelo každou neděli domů s nějakou trofejí. V podstatě pouze druhá světová válka činnost cyklistického oddílu omezila.

I po 2. světové válce sokol v Holicích fungoval a byl velmi aktivní. Dokonce se v roce 1947 konal 3. župní slet. Velký úspěch mělo vystoupení více jak 1000 žákyň a žen, cyklistický rej a perfektně provedené cvičení mužů v prostných a cvičení mužů na kruzích. Pro Holice to byl nezapomenutelný zážitek včetně mohutného průvodu městem.

Župní slet už taky v Holicích nejspíš neuspořádáme, ale jiné plány určitě ano. My, co se o aktivní činnost jednoty a provoz sokolovny staráme, si předem, abychom měli dost sil vše zvládnout. Hlavně si chceme uchovat v sobě ten uspokojivý pocit, že děláme něco, co má smysl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X