Kavárna

Provozujeme útulnou kavárnu v historické budově naší sokolovny z roku 1913 od Otakara Novotného. Snažíme se vést kavárnu srdcem a hlavně poctivě. Stejné nároky máme i na naše dodavatele.

Kromě kávy z rodinné pražírny u nás podáváme:

  • čepované pivo Bernard
  • moravská vína
  • italská prosecca
  • domácí limonády, prémiové toniky
  • výběr kvalitních ginů, rumů a jiných destilátů
  • domácí zákusky a slané pochutiny od místních dodavatelů
  • na objednávku Vám rádi připravíme občerstvení, či rautový stůl

Možná rezervace pro soukromé večírky, svatby a jiné společenské události. Občerstvení, catering, zastřešení venkovních prostor, osvětlení a potřebný inventář Vám zajistíme dle vašich představ a přání.

HISTORIE

MUDr. Čeněk Zemánek měl sen. Jako velký propagátor Sokola snil o místě, kde by se mohli lidé scházet a utužovat zde nejen své tělo, ale i ducha. Jeho snem byla holická sokolovna. Do Holic se mu podařilo přivést architekta Otakara Novotného, žáka Jana Kotěry, který zpracoval návrh a projekt budoucí sokolovny. Sám se pak na financování její výstavby zásadně podílel. I přesto holická sokolská jednota splácela sokolovnu dalších 23 let.

Sokolovnou prošly dějiny, které s ní řádně zacvičily. Krátce po jejím slavnostním otevření v srpnu 1913 se z ní stal válečný lazaret, jehož byl doktor Zemánek hlavním ošetřujícím lékařem. Oslavoval se zde vznik první republiky, byla svědkem projevu prezidenta T. G. Masaryka, ve večerních hodinách sloužila jako biograf, pořádaly se zde šibřinky. V době protektorátu přišla o kamenného sokola, který se do té doby hrdě tyčil na jejím průčelí jako symbol a nenávratně zmizel v mlze dějin.

Dlouhá léta byla pak sokolovna pouhou tělocvičnou. Je k zamyšlení, proč se v čase svobody na sokolovnu na chvíli zapomnělo, i  když jsme kolem ní často chodili. Na místo péče o dětictví, které nám naši předci zanechali, jsme se zabývali mnohdy zbytečně okázalými projekty. Málem se povedlo to, co vláda protektorátu doufala. Zapomnění odkazu našich předků, zapomenutí sokola a jeho hodnot.

“Cílem Československé obce sokolské je zvyšovat tělesnou zdatnost svých členů a vychovávat je k čestnému jednání v životě soukromém i veřejném, k národností, rasové a náboženské snášenlivosti, k demokracii a humanismu, k osobní skromnosti a ukázněnosti. K lásce k rodné zemi a úctě k duchovnímu dědictví našeho národa.”

Definice České obce sokolské

Někteří z nás, také mají sen. Chtějí sokolovně vrátit její společenský význam. Přijďte si do sokolovny zahrát, protáhnout se, zpotit se a třeba i zakřičet. Přijměte, prosím, pozvání do Café Zemánek, ochutnat kávu či víno, které odebíráme od lidí, kteří se také nebáli jít si za svým snem.

Hlavně nikdy nepřestávejte snít…

OTEVÍRACÍ DOBA

Pondělí 14:00 – 21:00
Úterý 14:00 – 21:00
Středa 14:00 – 21:00
Čtvrtek 14:00 – 21:00
Pátek 14:00 – 23:00
Sobota 14:00 – 23:00
Neděle zavřeno

KONTAKT

Telefon: 773 540 404
E-mail: info@cafezemanek.cz

Holubova 446, Holice 534 01
IČ:         69173001
DIČ:      CZ69173001

Děkujeme Úřadu práce za možnost využití finanční podpory, díky níž v kavárně zaměstnáváme jednoho pracovníka na dotovaném pracovním místě v rámci regionálního individuálního projektu Návrat do práce v Pardubickém kraji, který je financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím OP Z a státního rozpočtu České republiky.

X