Kavárna

MUDr. Čeněk Zemánek měl sen. Jako velký propagátor Sokola snil o místě, kde by se mohli lidé scházet a utužovat zde nejen své tělo, ale i ducha. Jeho snem byla holická sokolovna. Do Holic se mu podařilo přivést architekta Otakara Novotného, žáka Jana Kotěry, který zpracoval návrh a projekt budoucí sokolovny. Sám se pak na financování její výstavby zásadně podílel. I přesto holická sokolská jednota splácela sokolovnu dalších 23 let.

Sokolovnou prošly dějiny, které s ní řádně zacvičily. Krátce po jejím slavnostním otevření v srpnu 1913 se z ní stal válečný lazaret, jehož byl doktor Zemánek hlavním ošetřujícím lékařem. Oslavoval se zde vznik první republiky, byla svědkem projevu prezidenta T. G. Masaryka, ve večerních hodinách sloužila jako biograf, pořádaly se zde šibřinky. V době protektorátu přišla o kamenného sokola, který se do té doby hrdě tyčil na jejím průčelí jako symbol a nenávratně zmizel v mlze dějin.

Dlouhá léta byla pak sokolovna pouhou tělocvičnou. Je k zamyšlení, proč se v čase svobody na sokolovnu na chvíli zapomnělo, i  když jsme kolem ní často chodili. Na místo péče o dětictví, které nám naši předci zanechali, jsme se zabývali mnohdy zbytečně okázalými projekty. Málem se povedlo to, co vláda protektorátu doufala. Zapomnění odkazu našich předků, zapomenutí sokola a jeho hodnot.

„Cílem Československé obce sokolské je zvyšovat tělesnou zdatnost svých členů a vychovávat je k čestnému jednání v životě soukromém i veřejném, k národností, rasové a náboženské snášenlivosti, k demokracii a humanismu, k osobní skromnosti a ukázněnosti. K lásce k rodné zemi a úctě k duchovnímu dědictví našeho národa.“

Definice České obce sokolské

Někteří z nás, také mají sen. Chtějí sokolovně vrátit její společenský význam. Přijďte si do sokolovny zahrát, protáhnout se, zpotit se a třeba i zakřičet. Přijměte, prosím, pozvání do Café Zemánek, ochutnat kávu či víno, které odebíráme od lidí, kteří se také nebáli jít si za svým snem.

Hlavně nikdy nepřestávejte snít…

OTEVÍRACÍ DOBA

Pondělí:            14:00 – 21:00